Pojem hypotrofie plodu – jak již název napovídá – označuje plod s nízkou hmotností, respektive plod s hmotností pod určitou procentní hladinou. Existuje více definic a více kritérií, podle kterých je možné hypotrofické plody rozdělovat a hodnotit. V anglosaské literatuře se často používá označení SGA – Small for Gestational Age.
Ačkoliv hypotrofické plody jsou obecně rizikovější vzhledem k perinatální mortalitě a morbiditě, ne každý hypotrofický plod je výsledkem určitého patologického procesu (například plody drobných matek jsou přirozeně menší, stejně jako plody z vícečetných těhotenství apod.).
S patologiemi je většinou spojená skupina plodů s nitroděložní růstovou retardací – IUGR – Intrauterine Growth Retardation. Příčin je celá řada, dají se rozdělit na příčiny maternální (výživa matky, metabolické poruchy, alkohol kouření a jiné toxiny, nemoci matky v těhotenství, endokrinologické odchylky apod.) a fetální (často genetické, spojené například s chromozomálními aberacemi).
Rozložení počtu živě narozených dětí bez vrozené vady z jednočetných porodů v letech 2000 - 2006
Percentilové rozložení porodní hmotnosti u narozených chlapců v ČR 2000 - 2006
Percentilové rozložení porodní hmotnosti u narozených dívek v ČR 2000 - 2006
Počty hypotrofických novorozenců podle týdne těhotenství při narození v ČR 2000 - 2006: chlapci bez vrozené vady z jednočetných porodů
Počty hypotrofických novorozenců podle týdne těhotenství při narození v ČR 2000 - 2006: dívky bez vrozené vady z jednočetných porodů
19.3.2008
Lékařský dům, Praha